MeteoVista hava durumu bilgilerini derlerken çeşitli kaynaklardan yararlanmaktadır. Hollandalı KNMI (Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut/Hollanda Kraliyet Meteoroloji Enstitüsü) ve EUMETSAT (The European Organisation for the Exploitation of Meteorological Satellites/Avrupa Meteoroloji Uyduları İşletme Teşkilatı) ile birlikte çalışan MeteoVista’nın yerel hava tahminleri için kendi sistemi de bulunmaktadır. Hava durumu tahminleri kalitesinin araştırmalarına dayanarak söylenirse, MeteoVista’nın MeteoVista-MOS sistemi, çok iyi çalışmaktadır.

MeteoVista-MOS
Yerel hava durumu tahminleri, MeteoVista-MOS’un bir bilgisayar programının yardımıyla yapılmaktadır. Bu tahminler, dünya çapında ve harika işleyen atmosferik bir bilgisayar modeline, modern meteorolojik yöntemlere ve gelişmiş istatistiklere dayandırılmıştır.
MOS-tekniklerinin kalite standartları arasında büyük farklılıklar vardır. Derin meteorolojik bilgi birikimi ve uzun yıllara dayanan meteorolojik deneyimler, iyi bir MOS sistemi geliştirilirken çok önemlidir.

Kalitenin sürekli olarak artırılması
Hava tahmini sisteminin MeteoVista tarafından geliştirilmesi ve MeteoVista’ya ait olması sayesinde, hava tahminlerinin uyumlandırılması ve bağımsız olarak daha da geliştirilmesi mümkün olmaktadır. MeteoVista-MOS yeni parametreler ile sürekli olarak güncellenmekte ve genişletilmektedir. Kullanılan istatiksel teknikler de sürekli olarak ince elenip sık dokunarak geliştirilmektedir.

Yeni yöntem bilimi
Geçtiğimiz yıl MeteoVista enerjisinin ve bilgi birikiminin büyük bir kısmını, yeni bir hava tahmini yöntem biliminin geliştirilmesine yatırım yapmak amacıyla kullandı. MeteoVista bunu yapmak için 6000’den fazla (dünya çapındaki) hava istasyonundan gelen son yıllardaki ölçümleri topladı. MeteoVista bu tarihsel veriler sayesinde yerel hava şartlarının iklim üzerindeki etkisini hesaplayabilecek duruma gelmiştir. Böylece, bu yerel etkiler gelecek 14 günlük hava tahminlerinin yapılması sırasında hesaba katılmıştır.

MeteoVista şu anda dünya çapındaki 15.000 yer için hava tahminleri yapmaktadır. Üstelik MeteoVista, örneğin yüksekliğin ve cephenin hava durumunda büyük farklılıklar doğurabileceği kayak merkezleri ve diğer birçok etkinlik için de yeni hava durumu tahminlerinde bulunmaktadır.

MeteoVista bunların yanında, hava tahminlerinde dünya çapındaki 6.000 hava gözlem istasyonunun gözlemlerini kullanmaktadır. Bu sayede kısa vadede gerçeğe en uygun tahminlerin yapılması sağlanabilmektedir. Bu şekilde sağanak yağışların yerleri, yüksek basınç bölgeleri ve örneğin kar yağışları gelecek 12 saatlik tahmin hesaplarına dahil edilmektedir.

MeteoVista-MOS’un kanıtlanmış kalitesi
Hava tahmini bilgilerinin kalitesi düzenli olarak kontrol edilmektedir. Son yıllarda yapılan çeşitli araştırmalar ve karşılaştırmalı çalışmalar MeteoVista-MOS sistemi ile yapılan hava durumu tahmini bilgilerinin son derece isabetli oldukları kanıtlanmıştır.

WetterTurnier 2007 - 2009
MeteoVista-MOS kalitesini WetterTurnier' de de kanıtlamıştır. Burada, 5 büyük kent olan Berlin, Viyana, Zürih, Insbrück ve Leipzig için yapılan hava durumu tahminleri incelenmiştir. Araştırma 2007’nin sonbaharından 2008’in yaz sonuna kadar sürmüştür. MeteoVista-MOS sistemi diğer hava durumu tahmini yapan kuruluşlarla karşılaştırılmış ve çoğu zaman bu sistemin tahminlerinin diğerlerinin tahminlerinden daha isabetli olduğu görülmüştür. Yine 2009 yılının 9 Ocak tarihinden aynı yılın Nisan ayının sonuna kadar yürütülen araştırmada, MeteoVista-MOS en iyi başarıyı ve en yüksek puanları elde etmiştir.

Maalesef kullandığınız internet tarayıcınızı (henüz) tam olarak desteklemiyoruz. Internet explorer 8 veya 9, veya Firefox 8’i kullanırsanız Zoover/Meteovista daha iyi çalışır. Ücretsiz olarak bir tarayıcı indirmekiçin lütfen seçim yapınız.